Postanowienia ogólne

§ 1

1. Fundacja Kwestia Edukacji zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez: Magdalena Żyniewicz, Justyna Kalita zwanych dalej „Fundatorkami”, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Mateusza Domaradzkiego w Kancelarii Notarialnej w Gdyni przy ulicy Chwaszczyńskiej 23 w dniu 16.03.2015r.
2. Fundacja działa na podstawie przepisów Ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984r. (tj. Dz. U. z 1991r., nr 46, poz. 203 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego statutu.
3. Fundacja posiada osobowość prawną.
4. Fundacja została powołana na czas nieoznaczony.

§ 2

1. Siedzibą Fundacji jest miasto Gdynia.
2. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Dla wykonywania swoich zadań statutowych Zarząd Fundacji może tworzyć jednostki organizacyjne oraz przedstawicielstwa w kraju i za granicą.
4. Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.
5. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem swojej nazwy w wybranych językach obcych.
6. Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

§ 3

Cel i zasady działania Fundacji:

1. Wspieranie i upowszechnianie wszechstronnych działań edukacyjno-oświatowych,w tym psychoedukacji i rozwoju kompetencji społecznych, dzieci, młodzieży i dorosłych.
2. Profilaktyka i przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji, w tym dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, pochodzenie i niepełnosprawność oraz usuwanie skutków tych zjawisk w wymiarze społecznym i indywidualnym.
3. Wspieranie postaw i zachowań służących dobrostanowi psychicznemu i fizycznemu oraz dobremu funkcjonowaniu w społeczeństwie beneficjentów i beneficjentek Fundacji.
4. Integracja społeczna osób z niepełnosprawnością, w tym propagowanie edukacji włączającej i funkcjonowania osób z niepełnosprawnością na rynku pracy.
5. Rozwijanie u beneficjentów i beneficjentek Fundacji umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów w drodze mediacji oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej.
6. Kształtowanie postaw tolerancji i równości społecznej.
7. Edukowanie opiekunów i opiekunek, profesjonalistów i profesjonalistek oraz innych osób ze środowiska związanego z beneficjentami i beneficjentkami.
8. Propagowanie dobrych praktyk w dziedzinie edukacji i zarządzania oświatą, w tym na rzecz upowszechniania edukacji medialnej i innowacyjnych metod nauczania.
9. Propagowanie idei zdrowego stylu życia, w tym aktywności sportowej.
10. Upowszechnianie idei odpowiedzialności społecznej biznesu.
11. Wspieranie idei dialogu społecznego.
12. Promowanie czytelnictwa oraz nauki, jako warunku rozwoju społeczeństwa. 13. Wyrównywania szans edukacyjnych i zawodowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

§ 4

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- realizację projektów edukacyjnych w tym organizacja warsztatów, spotkań, szkoleń, treningów, doradztwa, zajęć szkolnych;
- organizowanie seminariów, konferencji, spotkań, debat;
- prowadzenie kampanii edukacyjno -informacyjnych i medialnych w zakresie celów statutowych Fundacji, w tym promujących zdrowy styl życia i dbałość o zdrowie emocjonalne;
- udzielanie pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej beneficjentom i beneficjentkom Fundacji;
- prowadzenie działalności badawczej, edukacyjnej, informacyjnej, wydawniczej i popularyzatorskiej z zakresu działań statutowych Fundacji;
- prowadzenie stron internetowych i forów dyskusyjnych w celu wymiany wiedzy i doświadczeń z organizacjami i instytucjami polskimi i zagranicznymi;
- prowadzenie działań lobbingowych na rzecz zmian systemowych związanych z realizacją celów statutowymi Fundacji;
- współpracę z władzami rządowymi, samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, mediami, biznesem, instytucjami Unii Europejskiej i osobami fizycznymi w kraju i za granicą wspierającymi działalność statutową Fundacji;
- organizację wolontariatu i staży zawodowych;
- wspieranie działalności oświatowej, naukowej i kulturalnej w zakresie obejmującym cele Fundacji;
- inicjowanie działań kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych służących wypełnianiu celów statutowych Fundacji.

§5

Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji lub organizacji zbieżną z jej celami.

§6

Właściwym ministrem dla Fundacji w rozumieniu Ustawy o fundacjach jest Minister Edukacji Narodowej.

§ 7

1. Majątek Fundacji stanowią fundusz założycielski wniesiony przez Fundatorki oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania.
2. Środki majątkowe będą przeznaczone na prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.

§ 8

Środki na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności pochodzą z:
a) funduszu założycielskiego;
b) środków finansowych i innych składników majątkowych przekazanych przez Fundatorów;

§ 9

Na majątek założycielski Fundacji składa się kwota zadeklarowana przez Fundatorki w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji.

§ 10

Organami Fundacji są: Fundator/ Fundatorka Fundacji, Zarząd Fundacji. Fundator/Fundatorka Fundacji może być Prezesem Fundacji lub członkiem Zarządu Fundacji. Fundator / Fundatorka Fundacji dba o ciągłość działalności Fundacji.

§11

W zakresie niezbędnym do realizacji celów statutowych Fundacja może zatrudniać pracowników i pracowniczki na podstawie umowy o pracę, jak również powierzać wykonywanie określonych zadań i/lub czynności w ramach innego stosunku prawnego.

§12

1. Zmiany w Statucie Fundacji dokonuje Zarząd Fundacji po uzyskaniu zgody Fundatorek.
2. W szczególnych przypadkach dopuszcza się możliwość wprowadzenia zmian w zakresie celów działania Fundacji.
FUNDACJA KWESTIA EDUKACJI
ul. Śląska 50 lok. 7
81-310 Gdynia
tel.: 603 925 322
e-mail: fundacja@kwestiaedukacji.org.pl